Aktualności

Rentowność spółek skarbu państwa zależy od efektywnego zarządzania

Paweł Kolczyński: „Wielu ekonomistów zwraca uwagę, że kapitał ma narodowość, a decyzje ekonomiczne zapadają z przyczyn politycznych”.

Paweł Kolczyński - Prezes Zarządu Funduszu Rozwoju Spółek S.A., źródło: Foto PR24/MR

- Gdyby podchodzono w sposób odpowiedzialny, zarówno do nadzoru właścicielskiego, jak i do odpowiedniego planowania i zarządzania tymi spółkami, to byłyby w lepszej sytuacji. Spółki, które teraz przejmujemy posiadają już wyłącznie aktywa w postaci gotówki, nieruchomości czy wierzytelności. Fundusz Rozwoju Spółek ma odwrócić negatywne tendencje w tych spółkach – powiedział Paweł Kolczyński, prezes zarządu Funduszu Rozwoju Spółek.

Fundusz Rozwoju Spółek powstał w sierpniu 2016 roku. Jego zadaniem jest prowadzenie działalności restrukturyzacyjnej i udzielanie wsparcia finansowego na rzecz podmiotów grupy kapitałowej skarbu państwa.

Według gościa Polskiego Radia 24 prywatyzacja nie jest jedynym ratunkiem dla spółek skarbu państwa. – To jest oficjalne stanowisko osób, które zarządzają polską gospodarką. Przykładem na nieprawdziwość tej tezy są wielkie korporacje międzynarodowe, np. banki francuskie czy przedsiębiorstwa, które są w stanie funkcjonować na rynku globalnym, ale są pod kontrolą skarbu państwa. To pokazuje, że teza, iż tylko kapitał prywatny może dawać funkcjonowanie spółkom, jest tezą nieprawdziwą – powiedział prezes zarządu FRS.

Jak podkreślał Paweł Kolczyński, rentowność spółek skarbu państwa zależy od efektywnego zarządzania. – Trzeba mieć minimum zdolności i wiedzy, by tymi podmiotami zarządzać. Pracujemy nad pierwszymi transakcjami, które mają umożliwić restrukturyzacje spółkom, które tego wsparcia potrzebują, ale na zasadach komercyjnych i w ścisły sposób powiązany z programem naprawczym, by te podmioty mogły się odnaleźć na rynku – wyjaśniał.

Fundusz Rozwoju Spółek będzie dysponował kwotą 110 milionów złotych, lecz wsparcie ze strony FRS nie będzie pomocą publiczną. – Nasza działalność jest adresowana do podmiotów niedużych. Szacujemy, że maksymalna kwota wsparcia, której możemy udzielić, to 5 milionów złotych. Podstawą naszej działalności jest zawsze rachunek ekonomiczny i pomysł na spółkę. Wsparcie finansowe, którego będziemy udzielać nie może być jednak pomocą publiczną. Będziemy również uwzględniać aspekty społeczne, gdzie np. jeden zakład w powiecie buduje strukturę społeczną – mówił gość Polskiego Radia 24.

Tereny, które FRS przejął będą też przekazywane pod budowę w programie Mieszkania Plus. - Rusza akcja, która jest organizowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest odpowiedzialny za realizację programu Mieszkanie Plus. Trwają zaawansowane rozmowy, by grunty FRS mogły być wykorzystane w ramach programu. W tej chwili mówimy o dwóch lokalizacjach: w Iławie i w podwarszawskiej Kobyłce – zapewniał Paweł Kolczyński (…).

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.

Źródło: Polskie Radio 24/kk http://www.polskieradio.pl/130/5819/Artykul/1748399,Rentownosc-spolek-skarbu-panstwa-zalezy-od-efektywnego-zarzadzania

Fundusz Rozwoju Spółek S.A.

ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa

+48 22 821 16 10

sekretariat@frs.com.pl